Monitorowanie Oracle za pomocą NiCE Oracle MP w przypadku starego systemu AIX

W jaki sposób objąć monitorowaniem nieobsługiwane systemy operacyjne opisywano wielokrotnie. W niektórych przypadkach uzyskanie monitorowania systemu za pomocą ręcznej instalacji agenta pochodzącej z poprzedniej (lub jeszcze dawniejszej) wersji Operations manager-a to dopiero pierwszy krok.

 

Ciekawy pod tym względem okazał się przypadek serwera Oracle pracujący na systemie operacyjnym AIX w wersji 5.3, do której ostatnią wersję agenta miał Operations Manager 2012 R2 (1.5.1-256). NiCE Oracle MP również nie pozwala wprost na obsługę takich systemów.

 

Pierwszą barierę stanowi instalacja wymaganego komponentu Oracle Instrumentation, która tylko udaje pozytywne zakończenie, lecz w istocie nie następuje:

 

 

Można oczywiście poprosić administratora systemu AIX o przeprowadzenie ręcznej instalacji po skopiowaniu potrzebnych plików i nawet to działa, wykrycie NiCE Library Computer jest już wtedy możliwe:

 

Następnie potrzebne jest skonfigurowanie monitorowania instancji Oracle. To zadanie na takim systemie nie udaje się, a jeżeli zajrzeć do pliku konfiguracyjnego na AIX, to widać szczątkową zawartość:

 

 

Jeżeli jednak utworzyć ręcznie plik konfiguracyjny (wzorując się przy tym na innym monitorowanym systemie),

 

to okaże się, że nie należy uruchamiać zadania [MP Config] Add Oracle Instance , od razu Start Oracle Database Servers Discovery:

 

Po pewnym czasie nastąpi wykrycie i monitorowanie instancji Oracle na nieobsługiwanym systemie i nie będziemy musieli korzystać z przypadku „remote monitoring”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *