W poszukiwaniu liczników wydajnościowych SQL

Monitorowanie to nie tylko „przeglądanie logów”. Nieraz trzeba pozyskać informacje wydajnościowe, które następnie trafiają do bazy danych i stanowią podstawę tworzenia raportów, czasem także wykresów umieszczonych np. w wizualizacji jakiegoś procesu.

 

Gdy jakiś licznik wydajnościowy nie jest gromadzony przez Operations Manager sprawa wydaje się prosta (i zazwyczaj jest): sprawdzamy za pomocą narzędzia Performance Monitor jak się dany obiekt i licznik nazywa, jak wyglądają instancje licznika i wtedy można skonstruować regułę zbierającą dane wydajnościowe (Performance Collection Rule).

 

Gdy wystąpiła potrzeba, aby zbierać wartość licznika „Batch Requests/sec”, po zastosowaniu narzędzia MP Author powstała następująca konfiguracja źródła danych reguły zbierającej

 

 

Wynik zastosowania reguły zbierającej był rozczarowujący, choć w układzie laboratoryjnym „wszystko działa”. Nie pojawiały się wcale dane z instancji nazwanych.

 

 

Dopiero gdy zajrzeć do modelowego Management Pack-a, przeznaczonego do monitorowania SQL 2005-2012 widać, że konieczne jest uzmiennienie nazwy obiektu i odpowiada za to atrybut PerformanceCounterObject

 

 

Po wprowadzeniu takiej poprawki reguła „ruszyła” także w przypadku instancji nazwanych i pojawiły się wyczekiwane wykresy:

 

 

W ten sposób „zaginione” instancje też są pokazywane na wykresie. Warto zauważyć, że Performance Monitor też ujawnia odpowiednie nazwy obiektów, trzeba go tylko „otwierać” ścieżkę sieciową, a nie komputer lokalny (gdyż wtedy pokazuje się instancja domyślna).

 

 

Zobacz w czym jeszcze możemy pomóc Twojej Firmie >>  

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas na  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *