Jak zamontować dysk USB w trybie odczytu?


Pewnego dnia dysk zawierający kilka systemów plików NTFS rozsiał w logu System sporo przykrych komunikatów, a praca z komputerem przypominała wyścigi ślimaków:

 

 

Nie chciałem utracić plików znajdujących się na dysku, a równocześnie nie wiedziałem, jak poważne są uszkodzenia. Postanowiłem zacząć od zapisania zawartości uszkodzonego dysku na innym nośniku przy pomocy programu disk2vhd.exe.

 

Najpierw podłączyłem dysk zewnętrzny, na którym miał być zapisany plik VHD, stanowiący „backup” zawartości podejrzanego dysku. Teraz potrzebna była mała zmiana w rejestrze, aby następny montowany nośnik USB był dostępny tylko do odczytu. Potrzebne jest utworzenie klucza StorageDevicePolicies, którego zazwyczaj nie ma, oraz odpowiedniej wartości zmiennej typu DWORD.

 

Klucz: HKLM\System\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies

Zmienna: WriteProtect

Typ: REG_DWORD

Wartość: 1

 

Po wprowadzeniu tego zapisu dotychczas zamontowane systemy plików są dalej dostępne w trybie do zapisu i odczytu, lecz następne już tylko do odczytu. Szczęśliwe udało się utworzyć plik VHD z zawartością „podejrzanego” dysku twardego.

 

Po przeprowadzeniu na kopii pliku VHD czynności naprawczych, podobne działania wykonane także na prawdziwym dysku przywróciły go do życia.

 

Oczywiście na zakończenie należy usunąć wpis, gdyż inaczej zapisy na podłączonych nośnikach USB będą blokowane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *