OBRONA PRZED CYKLICZNĄ ZALEŻNOŚCIĄ KOLEKCJI

Projekt bez nazwy

Kolekcje to podstawowy sposób organizacji zasobów wykrytych przez Configuration Manager. Istnieje możliwość utworzenia reguły przynależności uwzględniającej inną kolekcję (Include collection). W ten sposób można łatwo utworzyć zbiorcze kolekcje bazujące na kryteriach określonych w innych, składowych kolekcjach. 

 

Zależność cykliczna kolekcji w Configuration Manager

Oczywistym problemem w przypadku zastosowania takich reguł przynależności jest utworzenie zależności cyklicznej, gdy np. trzy kolekcje są zawarte w sobie: pierwsza w drugiej, druga w trzeciej, a trzecia w pierwszej. W celu sprawdzenia skutków takiej sytuacji przygotowane zostały trzy kolekcje testowe:

1

Ochrona przed zapętleniem przynależności kolekcji

Jak widać konsola administracyjna ma wbudowaną obronę przed zamknięciem cyklu przynależności kolekcji. Nie ogranicza się to bynajmniej do dwóch, czy trzech kolekcji. Widok SQL vSMS_CollectionDependencies rejestruje wszystkie zależności kolekcji, stąd próba zapętlenia przynależności przy czterech lub większej liczby kolekcji także się nie udaje.

2

Łatwo więc zauważyć, że obrona przed cykliczną zależnością kolekcji nie jest tylko cechą interfejsu graficznego (konsoli administratora), lecz ma swoją podstawę w mechanizmach bazodanowych. Zwłaszcza przy dużej liczbie kolekcji, przypadkowe domknięcie zależności może się zdarzyć – na szczęście istnieje mechanizm broniący nas przed tym.

3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *