6 Sposobów na UI/UX

co-to-jest-ux-blog-widoczni

Jak tworzyć dobre projekty UI/UX?

W dzisiejszym świecie, w którym informacje przekazywane są w tempie światła, projektowanie dokumentów, broszur i stron internetowych stało się nieodzownym elementem skutecznej komunikacji. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, freelancerem, przedsiębiorcą czy pracownikiem korporacji, umiejętność projektowania materiałów wizualnych jest kluczowa. Jednak, aby tworzyć materiały, które będą nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także przekazujące treść w sposób klarowny i przystępny, należy przestrzegać pewnych zasad projektowania.

Odpowiedni kontrast 

Kontrast, bez wątpienia, należy do jednych z fundamentów udanego projektu graficznego. To właśnie dzięki niemu treść staje się czytelniejsza, a istotne elementy wyróżniają się na tle reszty. Choć często kojarzy się go z różnicami w kolorach, to jego rola w projektowaniu sięga znacznie głębiej. Kontrast można tworzyć nie tylko za pomocą palety kolorów, ale także dzięki różnicom w kształtach i rozmiarach elementów.

Obraz1

Oto lista przykładowych narzędzi pomocnych przy poszukiwaniu odpowiedniego kontrastu:

 1. WebAIM Contrast Checker:
  Narzędzie online, które umożliwia sprawdzenie kontrastu między dwoma kolorami i ocenę zgodności z wytycznymi WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). https://webaim.org/resources/contrastchecker/.
 2. Contrast Grid:
  Narzędzie online, które pozwala na sprawdzanie kontrastu dla wielu kolorów jednocześnie i generowanie raportu z wynikami. https://contrastgrid.com.
 3. Accessible Colors:
  Przyjazne dla użytkownika narzędzie online do sprawdzania kontrastu i dostępności kolorów na stronach internetowych. https://accessible-colors.com.
 4. Color Safe:
  Aplikacja webowa umożliwiająca eksperymentowanie z różnymi kombinacjami kolorów i wizualne sprawdzanie kontrastu.
 5. Paletton: Narzędzie online do tworzenia i analizowania palet kolorów, w tym oceny kontrastu między wybranymi kolorami. https://paletton.com.

Kilka źródeł, w których znajdziesz więcej informacji na temat kontrastu: 

 1. https://www.w3.org/WAI/standards-guidelines/wcag/
 2. https://contrastrebellion.com

Spójność całego projektu 

Spójność to kolejna fundamentalna zasada w procesie projektowania, która ma kluczowe znaczenie dla stworzenia interfejsu, który jest intuicyjny w nawigacji. Kiedy projekt jest spójny, użytkownicy mogą korzystać z niego bez zbędnych trudności. Jednym z najskuteczniejszych sposobów osiągnięcia spójności jest wykorzystanie jednolitej palety kolorów, czcionek, odstępów, ikon i innych elementów projektu. Dzięki temu wszystkie elementy interfejsu współgrają ze sobą, tworząc spójną całość. Użytkownicy nie muszą się zastanawiać nad tym, jak poruszać się po interfejsie ani jak interpretować różne elementy, ponieważ wszystko działa w przewidywalny sposób. Spójność nie tylko ułatwia korzystanie z produktu, ale także przyczynia się do pozytywnego wrażenia użytkowników i buduje ich zaufanie do marki.

Obraz2
Obraz3

Typografia treści

Typografia to obszar projektowania, który koncentruje się na wizualnym aspekcie tekstu. Jej praktyczne zastosowanie polega na precyzyjnym komponowaniu różnych elementów graficznych tekstu, takich jak czcionki, rozmiary liter, interlinie oraz odstępy między znakami. Celem jest stworzenie tekstu, który nie tylko jest czytelny i zrozumiały, ale także estetyczny i harmonijny.

Obraz4

Do głównych elementów typografii zaliczamy:

 • Składowe:
  1. Krój pisma:
   zbiorcza nazwa pewnej rodziny czcionek, jak np. Times New Roman czy Helvetica
  2. Fonty
   : cyfrowe odpowiedniki czcionek (zawierają informacje o kroju pisma)
  3. Style
   : to wszelkiego rodzaju pogrubienia, kursywy, kondensacje. 
 1. Czytelność:
  jest to między innymi kerning i leading czyli odstępy między literami i wierszami oraz kontrast, o którym wspominałem wcześniej. 
 2. Szeryfy:
  ozdobne elementy na końcach liter i znaków, nadające tradycyjny i elegancki wygląd.
 3. Hierarchia:
  pomaga rozróżnić poszczególne części tekstu ułatwiając priorytetyzowanie dostarczanych informacji. Mowa tutaj o wysokości i szerokości znaków oraz rozmieszczeniu na stronie. 
 4. Światło:
  puste przestrzenie otaczające teksty i obrazy, inwestycja w odpowiednie światło pozwala zapanować nad bałaganem i zapewnia przejrzystość czytanego tekstu. 
 5. Wyrównania:
  zarządzanie światłem strony, do lewej, do prawej, justowanie lub centrowanie. 

Kolorystyka strony 

 

Wyobraź sobie nowoczesną stronę internetową w kolorach czarno-białych – to trudne do uwierzenia, prawda? Kolorystyka odgrywa kluczową rolę nie tylko w przyciąganiu uwagi odbiorców, ale także w wywoływaniu pożądanych emocji i przekazywaniu intencji prezentowanych treści. Dzięki postępom w dziedzinie nauki i projektowania, nawet początkujący projektanci mają teraz dostęp do narzędzi, które pozwalają im precyzyjnie dobierać kolory, aby w pełni oddać zamysł i cel projektu. Dlatego właśnie kolorystyka jest nieodłącznym elementem skutecznego projektowania, który umożliwia tworzenie atrakcyjnych i oddziaływujących witryn internetowych.

Obraz5

Hierarchia wizualna

Hierarchię wizualną można najprościej zdefiniować jako układ treści w projekcie, który wskazuje, w jakiej kolejności odbiorcy powinni przetwarzać informacje. Naszym celem jest przyciągnięcie uwagi odbiorcy do najważniejszych elementów strony, umożliwiając im skoncentrowanie się na istotnych treściach, podczas gdy mniej kluczowe elementy stanowią tło lub są ukryte w drugim planie. W ten sposób hierarchia wizualna pomaga skupić uwagę odbiorców na najważniejszych aspektach projektu, usprawniając komunikację i efektywność przekazu.

Obraz6

Światło

To pojęcie odnosi się do przestrzeni pomiędzy elementami na stronie i jest równie istotne jak sama zawartość, którą rozdziela. Po pierwsze, światło pomaga tworzyć czytelne hierarchie wizualne, umożliwiając odbiorcom łatwe zrozumienie, które elementy są ważniejsze od innych. Jednak, co równie istotne, światło pełni także kluczową rolę w zapewnieniu, że interfejs wygląda czysto, nie jest przytłaczający i emanuje profesjonalizmem.

Obraz7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *