Optymalizacja Infrastruktury z udziałem Power BI

Projekt bez nazwy

Jakie są wyzwania w obszarze infrastruktury?

W obecnych czasach, zarządzanie infrastrukturą IT staje się coraz bardziej złożone. Dyrektorzy działów IT, cyberbezpieczeństwa i przepływu informacji na co dzień muszą mierzyć się z wyzwaniami związanymi z szeregiem wyzwań związanych z zarządzaniem infrastrukturą IT, między innymi: 

  • Kompleksowość Infrastruktury i  jej bezpieczeństwo oraz zgodność z regulacjami

Wielość technologii, systemów i procesów może prowadzić do rosnącej złożoności infrastruktury IT. W miarę dodawania nowych rozwiązań do infrastruktury IT, pojawia się wyzwanie ich integracji z istniejącymi systemami w sposób, który jest zarówno efektywny, jak i bezpieczny. Dodatkowo zakres obowiązujących przepisów i regulacji, takich jak GDPR, jest zmienny i bywa ogromny. Zarządzanie całością staje się wtedy nie lada wyzwaniem.

  • Koszty zasobów i ich skalowalność

Wiemy, że czasami trudno jest znaleźć złoty środek pomiędzy ograniczonym budżetem IT, a inwestowaniem w nowe technologie i rozwiązania. Z drugiej strony szybki wzrost firmy i jej potrzeb może sprawić, że obecna infrastruktura stanie się niewystarczająca. Skalowanie zasobów, aby sprostać rosnącemu popytowi, jest jednym z głównych wyzwań w działach IT.

Ponieważ nie można zarządzać tym, czego się nie mierzy, ustalenie odpowiednich KPIs i śledzenie ich to kolejne wyzwanie. Dlatego też niezbędne jest wsparcie do efektywnego monitorowania i raportowania. Na szczęście z właściwym podejściem i narzędziami, takimi jak Power BI dla analityki, można całością skutecznie zarządzać.

 

Czym jest usługa Power BI?

 

Power BI jest narzędziem do analizy danych i raportowania oferowaną w ramach chmury Microsoft 365. Zostało zaprojektowane w celu umożliwienia użytkownikom biznesowym i technicznym zbierania danych z różnych źródeł, ich analizy, wizualizacji oraz dzielenia się nimi w formie interaktywnych raportów i dashboardów.

1

Korzyści z rozwiązania Power BI

 

Analiza, konsolidacja i wizualizacja danych wspierająca decyzyjność

Interaktywne kokpity i raporty z różnorodnymi opcjami wizualizacji zapewniające możliwość drążenia (przechodzenia od ogółu do szczegółu) ułatwiając tym samym podejmowanie decyzji na różnych szczeblach zarządzania.

2

Mowa tu o zarówno o inżynierach IT na poziomie operacyjnym, menadżerach i dyrektorach średniego i wysokiego szczebla kończąc na poziomie zarządczo-strategicznym.

Przykładowe rozwiązania raportowe i ich funkcjonalności:

  • Inwentaryzacja zasobów i użytkowników IT

Identyfikacja zasobów, użytkowników i ich uprawnień oraz śledzenie trendów i zmian w czasie ułatwia zarządzanie, utrzymanie, skalowania i planowanie  zakupów oraz bezpieczeństwa infrastruktury IT.

3
  • Monitoring i Optymalizacja kosztów licencji

Automatyzacja raportowania i analizy porównawcze pozwalają na identyfikację obszarów nadmiernych wydatków.

4
  • Analiza wydajności sieci i usług IT

Śledzenie KPIs (Key Performance Indicators) dla wydajności sieci i usług IT, ułatwiające zarówno codzienny monitoring, jak i długoterminowe planowanie.

5
  • Monitorowanie bezpieczeństwa sieci 

Monitoring może obejmować zarówno bezpieczeństwo na poziomie Firewall jak i antywirusa, śledzenia zabezpieczeń sieci i wykrywania niepożądanych incydentów

6
  • Monitorowanie bezpieczeństwa przepływu danych w firmie

Monitorowanie aktywności użytkowników na dokumentach, i wiadomościach mailach pozwala na śledzenie trendów, jak informacje firmowe są wytwarzane i dystrybuowane w organizacji oraz pozwala na wykrywanie i alarmowanie o podejrzanych działaniach np. wycieku danych poufnych poza organizację.

7
  • Analiza i Ocena ryzyka systemów IT

Ocena ryzyka systemów i ich podatności, wskaźników KPI zgodnie z zastosowaną metodyką. Analiza taka wpiera działy cyberbezpieczeństwa w analizie zabezpieczeń systemów i zbiorów danych w organizacjach, a także jest podstawą do przygotowania planu naprawczego i działań związanych z podniesieniem bezpieczeństwa IT, skalowaniu zasobów, jak i planowaniu budżetu

8

Raportowanie pomaga w identyfikacji słabych punktów (anomalii) i zagrożeń w systemach źródłowych przez możliwość analizy ogromnych zbiorów danych zintegrowanych w jednym miejscu.

9

Wspomnianymi systemami mogą być zarówno bazach danych, usługi lokalne i chmurowe np. narzędzi do monitorowania sieci, jak i dane ze stron internetowych, czy pliki płaskie. W naszych rozwiązaniach dla jeszcze lepszej kompleksowej analizy staramy się zawsze uwzględniać poza obszarem IT dodatkowe informacje biznesowe z różnych działów jak HR, Finanse czy Operacje np. z systemów ERP, F-K,.

10

Przy zastosowaniu ujednoliconej bazy analitycznej, wszystkie kluczowe informacje są dostępne w jednym miejscu, co pozwala na holistyczne zarządzanie ryzykiem jak i analizę trendów, a co za tym idzie pomaga lepiej planować i alokować zasoby IT na przyszłość.

 

Automatyzacja raportowania i bezpieczeństwo

Wbudowane mechanizmy pozwalają na tworzenie i dystrybuowanie raportów automatycznie do wybranych grup odbiorców, co oszczędza czas i zasoby.

11

Natomiast zabezpieczenia zarówno na poziomie usługi, raportów jak i rekordów danych w modelach pozwalają na ścisłą kontrolę dostępu do danych oraz zgodności z regulacjami. 

Power BI oferuje solidne protokoły zabezpieczeń, dzięki czemu możesz być pewien poufności i integralności swoich danych.

12

Mobilność i Dostępność

Ogromnym atutem jest również możliwość przeglądania raportów bezpośrednio na smartfonach/tabletach w dowolnym miejscu i czasie, dzięki udostępnionej aplikacji mobilnej.

13

Wszystko to sprawia to, że jest Power Bi może być uniwersalnym narzędziem dla każdego użytkownika biznesowego takiego jak CTO lub CIO. 

 

Jak wygląda kosztowo wdrożenie usługi Power BI ?

 

Na koszty rozwiązania składają się przede wszystkim koszty licencji i koszty wdrożenia środowiska analitycznego w tym m.in.  bazy analitycznej (warehouse/lakehouse), narzędzi do orchestracji danych, warstwy do przeliczeń/transformacji danych, inżynierii danych, czy bram (Gateway) służących do transferu danych z usług lokalnych i chmurowych. Ostateczne koszty zależą zawsze od złożoności i wielkości analizowanych danych i potrzeb danej organizacji, a także od umowy podpisanej przez organizację z dostawcę usług chmurowych i licencji EA lub CSP

 

Koszty licencji Power BI

 

W chwili bieżącej mamy dostępne trzy typy licencji, jeśli mówimy o samej usłudze Power BI i zależą one głównie od wielkości organizacji i wolumenu danych jakie chcemy analizować

14
15
16

Co nowego w obszarze Power BI?

W czerwcu Microsoft przedstawił światu Microsoft Fabric, jako ujednolicone środowisko analityczne (SaaS), łączące ze sobą wszystkie źródła danych i usługi analityczne, w tym usług typu data lake, inżynierię danych i integrację danych na jednej platformie obsługiwanej przez sztuczną inteligencję.

17

Póki co rozwiązanie jest w formie zapoznawczej, można testować jego funkcjonalności, ale na wersję produkcyjną będziemy musieli poczekać zapewne do przyszłego roku.

Jeśli jesteście zainteresowani pełnym wykorzystaniem możliwości Power BI w kontekście optymalizacji infrastruktury IT, zapraszam do czytania kolejnych artykułów z serii optymalizacji infrastruktury z wykorzystaniem Power BI oraz do kontaktu. Razem opracujemy strategię, która pomoże waszej organizacji osiągnąć nowy poziom efektywności.

#PowerBI #AnalizaDanych #WizualizacjaDanych #OptymalizacjaKosztów #Monitorowanie #InfrastrukturaIT #Optymalizacja #Monitoring

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *