Kto potrzebuje SOC?

Praca w nowoczesnym środowisku wirtualnym wiąże się nie tylko z licznymi usprawnieniami, ale także z zagrożeniami. Właśnie z tego powodu powstały tzw. SOC, czyli specjalne centra bezpieczeństwa. Dzięki nim specjaliści mogą czuwać nad ochroną danych migrujących w przestrzeniach chmurowych i błyskawicznie reagować na cybernetyczne zagrożenia. Gdzie SOC sprawdza się najbardziej?

SOC — co to jest i jak działa?

SOC (Security Operations Center) to centrum bezpieczeństwa informacji przetwarzanych wirtualnie w danej organizacji. Każde przedsiębiorstwo działające w modelu digital workspace powinno zainwestować w stworzenie takiej komórki i zespołu. Z założenia jego zadaniem jest stałe monitorowanie stanu bezpieczeństwa firmy i jej zasobów, a jeśli zachodzi zagrożenie ich kradzieży — reagowanie na czas. Członkami zespołu Security Operations Center w firmie mogą być np. analitycy bezpieczeństwa, inżynierowie, kierownicy czy inne osoby, które mają w obowiązkach nadzór nad bezpieczeństwem informacji.

SOC na przekór zagrożeniom z sieci

Aby praca zespołu SOC była efektywna, należy zapewnić mu stosowne narzędzia, a na rynku jest ich całkiem sporo. Pozwalają one na częściową automatyzację procesów ochrony danych. To zwiększa skuteczność technologii SOC. Oto niektóre z nich.

System SIEM

Jedną z zalet SOC w organizacji jest możliwość monitorowania, analizowania, a w reszcie raportowania zdarzeń, które mogą wydawać się podejrzane pod kątem bezpieczeństwa danych. Taką możliwość daje właśnie Security Information and Event Management. Narzędzie to pomaga w definiowaniu przypadków złamań, wykroczeń poza przyjęte polityki bezpieczeństwa, reguł (czyli sytuacji zagrożenia danych) w odniesieniu do konkretnego profilu działalności firmy. Dzięki temu raporty SIEM będą wskazywały tylko na realne odchylenia od wytyczonych norm, unikając tym samym fałszywych alertów (False-positive).

NGFW

Zalety SOC kryją się także w możliwości korzystania z zapór sieciowych, takich jak Next-Generation Firewall. Ich działanie polega na bieżącym monitorowaniu ruchu w przestrzeni wirtualnej i blokowaniu go niemal natychmiast, jeśli zajdzie podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa informacji.

EDR

To nie koniec narzędzi, jakimi może dysponować zespół SOC. Co to jest EDR (Endpoint Detection and response)? Umożliwia nie tylko wykrycie zagrożenia, ale również ustalenie jego pochodzenia i mechanizmu działania. Członek zespołu SOC dowie się w ten sposób, w jaki sposób zagrożenie się pojawiło, jak dostało się do wewnętrznego systemu, ale także tego, w jaki sposób można je zneutralizować.

Gdzie sprawdzi się SOC? Bezpieczeństwo liczy się wszędzie!

Ataki cybernetyczne to codzienność od wielu lat. Wraz z rozwojem technologii coraz więcej danych przechowywanych jest w chmurze. W związku z tym ataki cybernetyczne stają się coraz powszechniejsze. Mogą one stanowić dobre źródło zarobków dla hakerów stąd ryzyko ataku dotyka rónież średnich i małych organizacji gdzie ochrona nie jest tak zaawansowana. Na ataki phishingowe czy infekcje wirusowe jest narażona obecnie niemal każda działalność w sieci. Na stworzenie komórki SOC lub wyspecjalizowanego zespołu IT powinni zdecydować się więc wszyscy przedsiębiorcy, którzy zgodne z duchem czasu usprawniają swój biznes poprzez wirtualne środowisko pracy. Nie zawsze jednak kompetentni specjaliści IT wystarczą, a na stworzenie działu SOC brakuje środków. Na szczęście nie trzeba kłaść na szali bezpieczeństwa swojej organizacji i jej zasobów. Ochronę można zlecić w ramach outsourcingu.

Zewnętrzny SOC — bezpieczeństwo w ramach usługi

Zewnętrzne usługi w ramach SOC to odpowiedź na bolączki tych przedsiębiorców, którym brakuje środków finansowych, personalnych czy zaplecza technicznego, aby stworzyć taki zespół na własną rękę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie zabezpieczenie zamówić u zewnętrznego dostawcy. Największe zalety SOC w tej formule to choćby gwarancja najwyższej jakości usług i specjalistycznej wiedzy, a także oszczędność pieniędzy i czasu na wdrożenie w firmie konkretnych narzędzi ochronnych. W ISCG nie tylko tworzymy dla klienta jego optymalną politykę bezpieczeństwa firmy na podstawie analiz i audytów. Wdrażamy też konkretne rozwiązania systemowe i technologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *