Bezpieczeństwo w M365 — o co zadbać?

Praca w środowisku chmurowym kojarzy się z dużym usprawnieniem, ale jednocześnie z rozległymi zagrożeniami ze strony cyberprzestępców. Ryzyko jest spore, zwłaszcza że metody działania oszustów stają się coraz bardziej wyrafinowane. Jeśli wdrażasz w firmie środowisko M365, zadbaj jednocześnie o odpowiednią ochronę danych. Jak wygląda zarządzanie bezpieczeństwem M365 w praktyce?

Dlaczego warto pracować w środowisku M365?

Platforma M365 i narzędzia w niej dostępne mogą pomóc przedsiębiorcy w tworzeniu konkurencyjnej oferty na różnych polach.

Dziś Microsoft 365, to przestrzeń usług chmurowych, ale także zestaw zaawansowanych zabezpieczeń, dzięki którym zasoby organizacji są chronione. W M365 można pracować w dwóch trybach — online (za pośrednictwem przeglądarki) oraz hybrydowym (z opcją pracy bez dostępu do sieci, wyłącznie na własnym sprzęcie, z możliwością późniejszej synchronizacji danych – w przypadku posiadania odpowiedniej licencji).

Co konkretnie daje platforma? Przede wszystkim:
– możliwość wspólnej pracy kilku osób nad dokumentem w czasie rzeczywistym,
– mobilność pracy (dostęp do zasobów z dowolnego miejsca),
– zmniejszenie wydatków na serwery i oprogramowanie IT oraz ich obsługę,
– automatyczne aktualizacje aplikacji,
– brak konieczności zatrudniania dodatkowej osoby do administrowania dostępem i zarządzania bezpieczeństwem M365.

Skuteczne zabezpieczenie danych M365, czyli jakie?

Bezpieczeństwo Microsoft 365 nie będzie stanowić problemu czy wyzwania w firmie, jeśli zostaną w niej wdrożone konkretne zasady i narzędzia zabezpieczające platformę. Można wybierać spośród licznych sposobów na ochronę danych M365, jednak każda decyzja o tym powinna opierać się na wcześniejszym przeglądzie aktualnego stanu środowiska. Oto kilka dobrych praktyk związanych z zarządzaniem bezpieczeństwem M365.

Kontrolowany przepływ danych

Praca z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych, takich jak M365, staje się powoli biznesowym standardem. Niekoniecznie jednak ta moda idzie w parze z odpowiednią ochroną danych Microsoft 365. 


Aby zapobiec niepożądanemu dostępowi do zasobów strategicznych przedsiębiorstwa, należy rozważyć wdrożenie dodatkowych usług, jak choćby Cloud App Security, które zapewnia organizacjom widoczność, kontrolę danych i zaawansowaną analizę bezpieczeństwa dla ich aplikacji w chmurze. Kolejnym ciekawym narzędziem w ramach Microsoft 365 jest Microsoft Purview Information Protection,  które pozwala klasyfikować treść pod względem poufności. Jeśli dołożyć do tego dostęp warunkowy (conditional access), wyciek poufnych informacji czy przeniknięcie do chmury złośliwego oprogramowania można skutecznie uniemożliwić. 

Zarządzanie dostępem

Efektywna ochrona danych Microsoft 365 to m.in. mocne ograniczenie dostępu do wrażliwych danych. Powinny go otrzymać wyłącznie te osoby, którym jest on niezbędny do wykonywania swoich obowiązków. Już samo to podejście może zminimalizować np. wykorzystanie poufnych informacji ze szkodą dla firmy. Służy do tego choćby usługa. Dzięki niej można na bieżąco kontrolować dostęp do danych w chmurze czy tych, które zostały zapisane w innych usługach M365.
Narzędzie pozwala na wdrożenie uwierzytelniania wieloskładnikowego czy nadawanie poszczególnym użytkownikom dostępu tymczasowego. Wszystko odbywa się w odniesieniu do spełnienia konkretnych warunków, takich jak choćby lokalizacja czy rodzaj urządzenia, z którego należy się zalogować do chmury.

Identyfikacja zagrożeń na czas

O powszechności cyberprzestępstw nie trzeba nikogo przekonywać. Informacje o każdej próbie wyłudzenia danych czy przedostania się wirusa do wewnętrznego, wirtualnego środowiska firmy mogą trafiać do specjalnego narzędzia analitycznego.
To m.in. Entra ID Protection, które nie tylko bada zagrożenia, ale także przeciwdziała im i pozwala na analizowanie ich historii oraz ścieżki, którą trafiły do organizacji. Chodzi o m.in. o takie incydenty jak nieautoryzowane logowanie lub to przeprowadzone z nietypowego adresu IP.

Jak zadbać o bezpieczeństwo Microsoft 365 w firmie?

Zarządzanie bezpieczeństwem M365 najlepiej powierzyć specjalistom, którzy nie tylko dopasują konkretne rozwiązania do potrzeb firmy, ale także pomogą je skutecznie wdrożyć. Właśnie tak działamy w ISCG.
Pierwszym etapem jest zwykle przeanalizowanie sytuacji w organizacji oraz analiza narzędzi już wykorzystywanych. To również czas na weryfikację zabezpieczeń oraz wszelkich procedur związanych z ochroną danych Microsoft 365.
Na podstawie tych procedur dobiera się optymalne usługi w ramach chmury i dokonuje ich konfiguracji. To moment na testy i badanie stabilności zabezpieczeń M365.
Nie mniej istotnym etapem jest przeszkolenie pracowników, którzy będą korzystać z systemu bezpieczeństwa danych. I na tym usługi zewnętrznego dostawcy się nie kończą. Jego zadaniami są również monitorowanie i optymalizacja rozwiązań ochronnych z myślą o wyniesieniu metod zarządzania organizacją na jak najwyższy poziom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *