EDR

EDR

Czym jest EDR (Endpoint Detection and Response)?

EDR, czyli Endpoint Detection and Response, to zaawansowane rozwiązanie z zakresu cyberbezpieczeństwa skoncentrowane na urządzeniach końcowych. Jego głównym celem jest wykrywanie, analizowanie i reagowanie na różnorodne zagrożenia, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo infrastruktury IT. Dzięki EDR możliwe jest monitorowanie aktywności na urządzeniach końcowych, szybkie wykrywanie niepokojących zachowań oraz reagowanie na potencjalne incydenty bezpieczeństwa.

Systemy klasy EDR dzięki zastosowaniu mechanizmów uczenia się i sztucznej inteligencji stopniowo dopasowują swoje działania do specyfiki środowiska, w którym pracują. Szczegółowa analiza behawioralna pozwala na reakcję zanim potencjalny atak będzie miał miejsce.

Zgromadzone dane prezentowane są w formie konsoli, która umożliwia wygenerowanie personalizowanych raportów np. dla kadry zarządzającej. Skorzystaj z usługi wdrożenia EDR w ISCG. 

EDR vs. antywirus / EDR vs. EPP

Czym różnią się oba te systemy?

EPP – Endpoint Protection Platform jest narzędziem parasolowym do ochrony stacji końcowej. Jego działanie ma charakter zachowawczy i oparte jest o funkcje antywirusowe / antymalware często rozszerzone o dodatkowe funkcjonalności takie jak szyfrowanie danych.

EDR cechuje przede wszystkim aktywne zapobieganie atakom poprzez połączenie obu silników – analizy behawioralnej wspieranej analizą sygnaturową. Zapewnia możliwość implementacji odpowiednich polityk i reguł, które będą proaktywnie chronić nasze stacje końcowej. 

Kto potrzebuje usługi EDR?

EDR staje się obecnie must have w zakresie cybersecurity praktycznie każdej organizacji, często będąc pierwszym krokiem na drodze do podniesienia odporności cybernetycznej. Stosunkowy niski koszt wdrożenia i wysoki stopnień ochrony powoduje, że technologia ta jest dostępna dla każdego. 

W szczególności system EDR sprawdzi się w:

     

      • Przedsiębiorstwa o dużym obciążeniu IT: Firmy, które posiadają rozbudowaną infrastrukturę IT i przechowują wrażliwe dane, są głównymi celem dla cyberprzestępców. Dla nich EDR jest niezbędnym narzędziem do ochrony swojego środowiska.

      • Organizacje regulowane przez przepisy: Utrzymanie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa reguluje obecnie kilka aktów prawnych, które obejmują swoim zakresem takie podmioty jak finanse (dora) czy energetyka, szpitale i inne (NIS2, UKSC). Wdrożenie systemu EDR pomaga spełnić wymagania w zakresie obszaru monitorowania i reagowania na incydenty.

      • Firmy o złożonych strukturach: Organizacje o rozporoszonej strukturze, z wieloma lokalizacjami, zdalnymi pracownikami czy chmurami hybrydowymi potrzebują zaawansowanego monitorowania i reagowania na zagrożenia. Często EDR jest wtedy jedynym punktem styku, który pozwala nam chronić aktywa firmy.

    Korzyści z wdrożenia EDR

        1. Pełna widoczność: Nieustanne monitorowanie pozwala na stały wgląd w aktywność urządzeń końcowych, dzięki czemu administratorzy są na bieżąco informowani o wszelkich zagrożeniach.
          Systemy EDR obejmują swoją ochroną: komputery, notebooki, smartphony, tablety a także serwery.

        1. Ochrona przed zaawansowanymi atakami: EDR umożliwia wykrywanie i zatrzymywanie nawet najbardziej zaawansowanych i ukrytych ataków, które mogą ominąć tradycyjne rozwiązania antywirusowe. Dzięki analizie behawioralnej i AI możemy zatrzymać atak zanim jeszcze się wydarzy. 

          1. Automatyzacja i efektywność: EDR zwiększa wydajność zespołów bezpieczeństwa, automatyzując wiele procesów i umożliwiając szybsze reagowanie na incydenty.

            1. Odtworzenie stacji po ataku – w ramach systemów EDR mamy możliwość szybkiego przywrócenia systemów na chronionej stacji końcowej poprzez zastosowanie technologii zaimplementowanej w EDR – jeśli już dany atak wystąpi. Realizacja odtworzenia opiera się na przywróceniu stacji z poziomu backupu wbudowanego w system EDR, lub za pomocą rollbacku – przywrócenia stanu stacji do tego sprzed ataku.

          Jaki EDR wybrać?

          Wybór odpowiedniego rozwiązania EDR zależy od indywidualnych potrzeb organizacji. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: łatwość wdrożenia, integracja z innymi narzędziami bezpieczeństwa, skalowalność, dodatkowe funkcjonalności wspierające infrastrukturę po ataku oraz wsparcie techniczne. Zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy w dobraniu odpowiedniego narzędzia. 


          Rozwiązania EDR, jakie wdrażamy: