Kopie zapasowe danych firmy

corporate_data_backup_scene

Kopia zapasowa firmowych danych

Tworzenie kopii zapasowych, czyli backupowanie danych, to standardowa procedura zarówno w mniejszych, jak i większych przedsiębiorstwach. Co więcej, użytkownicy komputerów osobistych bardzo często także dokonują backupowania zasobów na zewnętrznych nośnikach. Tworzenie kopii zapasowych pozwala chronić dane, które są zagrożone atakami zewnętrznymi. Naszym klientom oferujemy kompleksową usługę dopasowaną do potrzeb ich firmy.

Kopie zapasowe danych firmowych i ich rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów kopii zapasowych. Różnią się od siebie przede wszystkim zakresem danych, jaki zabezpieczają. Możliwy jest backup:

  • całościowy – zabezpiecza się w nim wszystkie dane; jego największą zaletą jest łatwe odzyskiwanie całości zasobów, jednak minusem może być rozmiar kopii,
  • przyrostowy – to jedno z popularniejszych rozwiązań, które polega na zachowaniu dotychczasowej kopii zapasowej i nadpisaniu jej nowymi danymi; co wymaga przygotowania całościowego backupu,
  • dyferencjalny – określany również jako różnicowy; są kopiowane wyłącznie dane utworzone lub zmodyfikowane od ostatniego wykonania kopii zapasowej; ten rodzaj backupu jest rozwiązaniem pośrednim między całościowym i przyrostowym.

Kiedy i jak tworzyć backup danych w firmie?

Tworzenie kopii zapasowych to podstawa w każdej firmie. Dzięki temu możliwe jest szybkie odtworzenie danych, które z jakiegoś powodu uległy uszkodzeniu. Procedura tworzenia kopii zapasowych może działać na dwa sposoby. Pierwszą z możliwości jest ręczne wykonywanie kopii zapasowych. Drugi sposób, który jest o wiele wygodniejszy, to korzystanie z oprogramowania umożliwiającego pełną automatyzację tego procesu. Dzięki niej możliwe jest dokładne określenie tego, jakie dane mają zostać zabezpieczone i jak często będą one zapisywane. Specjalne oprogramowanie umożliwia również wykonywanie kopii zapasowych nie tylko na dyskach zewnętrznych, ale i w chmurze.

Jak często tworzyć backup firmowych danych?

Częstotliwość tworzenia kopii zapasowych jest kwestią indywidualną dla każdego przedsiębiorstwa. Warto uwzględnić typ zasobów i ilość ważnych informacji, a następnie na tej podstawie planować backup. Można także kierować się zasadą 3–2–1. Oznacza to tworzenie trzech kopii zapasowych, na dwóch różnych nośnikach (jedna kopia poza firmą). W dużych organizacjach, gdzie przyrost danych jest proporcjonalny, może się  okazać, że najefektywniej jest tworzyć kopię danych codziennie.

Kopie zapasowe danych firmy w ISCG

Backup as a service, czyli kopia zapasowa jako usługa, to jedna z propozycji naszej firmy, z której mogą skorzystać klienci. W ramach tego serwisu jest wykonywana kopia zapasowa danych, która dodatkowo obejmuje możliwość odzyskiwania danych online w razie jakiejkolwiek awarii. Możliwe jest także udostępnienie przestrzeni zewnętrznej do przechowywania zasobów klienta. Kompleksowe podejście do tematu i wieloletnie doświadczenie naszych specjalistów sprawiają, że ważne dane firmowe są bezpieczne.