Passwordless

Czy uwierzytelnianie bez hasła jest możliwe i bezpieczne? Rozwój technologii informatycznej w tym zakresie nabiera tempa. Zachodzi jednak obawa, że bezhasłowość nie chroni przed kradzieżą poświadczeń czy phisingiem. Okazuje się, że uwierzytelnianie passwordless stanowi silną alternatywę dla haseł tradycyjnych.

Czym jest passwordless?
Passwordless to inaczej uwierzytelnianie bezhasłowe. Metoda ta służy do weryfikacji tożsamości bez konieczności wprowadzenia hasła do panelu logowania. Identyfikacja użytkownika odbywa się wówczas z wykorzystaniem kilku kluczowych czynników. Najważniejszym z nich są dane biometryczne. Passwordless skutecznie weryfikuje, czy użytkownik jest tym, za kogo się podaje, i czy może uzyskać dostęp do pożądanych zasobów organizacji.


Zalety uwierzytelniania bez hasła


Choć
uwierzytelnianie passwordless wymaga od przedsiębiorcy inwestycji i odpowiedniego przygotowania, korzyści płynące z rezygnacji ze standardowych haseł są nieocenione.

To przede wszystkim:

  • zminimalizowanie ryzyka wycieków danych w wyniku słabych haseł,
  • eliminacja ataków phisingowych,
  • zastąpienie czynnika wiedzy czynnikiem posiadania,
  • odciążenie działu IT (problemy pracowników z logowaniem się).

Efektem tych zmian jest później zwiększenie produktywności pracy każdego z osobna.


Bezpieczeństwo
uwierzytelniania bez hasła

Choć może to zaskakiwać, uwierzytelnianie passwordless jest znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjne wpisywanie hasła. Ryzyko wycieku danych spowodowane ustawianiem zbyt słabych haseł łatwych do zhakowania znacznie wówczas maleje, przy czym sam proces logowania jest bardzo prosty i intuicyjny.

Klasyczne logowania za pomocą hasła bazuje na czynniku wiedzy, który jest potencjalnym źródłem ataku. To doskonałe pole do ataku phishingowego.

W przypadku uwierzytelniania bez hasła takie obawy nie zachodzą, a dane biometryczne znacznie trudniej jest podrobić.


Różnica między
uwierzytelnianiem bezhasłowym a MFA

MFA to system bezpieczeństwa, który poza wpisaniem hasła przez użytkownika dodatkowo wymaga innego czynnika w ramach autoryzacji. Zwykle jest to jednorazowe hasło lub numer wysłany na maila, telefon lub specjalną aplikację uwierzytelniającą. Aby dostać się do pożądanych zasobów, trzeba przejść taką wieloetapową weryfikację. 

Z kolei uwierzytelnianie passwordless, choć również wieloskładnikowe, nie wymaga od użytkownika hasła. Za pomocą aplikacji mobilnych na telefonie specjalny system generuje tzw. parę kryptograficzną, dzięki której weryfikowana jest tożsamość. Bezpieczeństwo tej metody jest jeszcze większe, gdy wykorzystuje się w jej ramach dodatkowe czynniki weryfikacyjne jak:

  • geolokalizacja,
  • blokowanie adresu IP,
  • klucze bezpieczeństwa,
  • biometria.

Wdrożenie uwierzytelniania passwordless

Aby organizacja mogła korzystać z bezhasłowego uwierzytelniania, należy zadbać o budowę odpowiedniego środowiska. Rozwiązania passwordless powinny być dostępne w każdym obszarze, w którym dotychczas korzystano z tradycyjnych haseł. Tylko przy objęciu tą ideą całego przedsiębiorstwa będzie można zrezygnować z logowania hasłowego.

W następnym kroku najlepiej zdać się na profesjonalne wsparcie w wyborze narzędzia adekwatnego do potrzeb i możliwości firmy – platform do uwierzytelniania bez hasła jest na rynku całkiem sporo. Administratorzy IT powinni otrzymać kompleksową pomoc w zakresie wprowadzania rozwiązań typu passwordless i ich integracji ze środowiskiem informatycznym organizacji.