Wirtualizacja i centralizacja zasobów

/*! elementor – v3.18.0 – 08-12-2023 */
.elementor-widget-image{text-align:center}.elementor-widget-image a{display:inline-block}.elementor-widget-image a img[src$=”.svg”]{width:48px}.elementor-widget-image img{vertical-align:middle;display:inline-block} An_abstract_concept_visualizing_virtualization_and

Narzędzia i systemy, które umożliwiają efektywne zarządzanie zasobami IT w firmach, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednym z nich jest wirtualizacja zasobów komputerowych. To narzędzie pozwala tworzyć wirtualne oprogramowanie oraz sprzętowe, dzięki czemu możliwe jest jednoczesne uruchomienie wielu maszyn wirtualnych na jednym fizycznym serwerze. Wirtualizacja systemów ma sporo zalet, pozwala odpowiednio zarządzać zasobami i podnosi efektywność firmy.

Czym jest wirtualizacja zasobów komputerowych?

Wirtualizacja zasobów komputerowych jest procesem polegającym na stworzeniu maszyn wirtualnych na wybranej jednostce fizycznej. Ich liczba zależy przede wszystkim od mocy obliczeniowej serwera lub komputera, na którym się je tworzy. Wynika to z faktu, że maszyny wirtualne korzystają z zasobów fizycznego sprzętu. Każda z nich ma własne środowisko oraz oprogramowanie, z którego korzysta.

Wirtualizacja systemów ma wiele zalet. Do największych należą:

  • mniejsze wydatki związane z zakupem fizycznego sprzętu i jego utrzymaniem,
  • możliwość dopasowania oprogramowania i jego wersji do potrzeb różnych pracowników,
  • łatwa konfiguracja i bezproblemowe monitorowanie zasobów firmy,
  • skalowanie działań biznesu do zmieniających się potrzeb rynkowych,
  • bezpieczeństwo danych podczas prób zewnętrznych ataków.

Procesowi wirtualizacji można poddawać m.in. serwery, sieci, aplikacje oraz pamięć masową czy desktop.

Jakie zalety ma centralizacja zasobów IT?

Centralizacja zasobów IT w firmie jest jedną z korzyści wynikających z wirtualizacji. Dzięki oprogramowaniu do zarządzania jest możliwe kontrolowanie wirtualnych środowisk stworzonych w obrębie wybranej jednostki głównej. Administrator ma pełną kontrolę nad każdą z wirtualnych maszyn i może je dostosowywać do potrzeb poszczególnych pracowników lub działów. Może także przygotowywać różnego rodzaju raporty oraz analizy mające na celu optymalizację pracy.

Wirtualizacja serwera i deskopów w ISCG

VDI (Virtual Desktop Infrastructure), czyli wirtualizacja desktopów, to jedna z popularnych usług, które oferujemy naszym klientom w ISCG. Określa się ją również jako wirtualizację pulpitów. Ta technologia pozwala tworzyć wirtualne pulpity dla różnych użytkowników końcowych. Znajdują się one na zdalnych serwerach, co wpływa na o wiele efektywniejsze zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. Administrator kontroluje dostęp do wybranych danych i przyznaje go wyłącznie uprawnionym osobom. Ma to ogromne znaczenie w zabezpieczaniu zasobów firmy. Tego typu narzędzia i systemy chronią także przed awariami. W razie problemów możliwe jest szybkie przeniesienie wybranych obszarów na inny serwer bez utraty danych.

Implementacja tego typu narzędzi/systemów umożliwiających wirtualizację serwerów i desktopów przynosi firmie wiele korzyści. Wpływa na zarządzanie zasobami, zwiększa efektywność infrastruktury IT oraz oszczędności. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnego środowiska pracy.