#Power BI jako narzędzie wsparcia biznesu

Wszyscy szukają odpowiedzi na podobne pytania: co mamy zrobić, aby zmaksymalizować zyski lub odwrotnie zminimalizować straty? Która gałąź biznesu jest najbardziej dochodowa? Dlaczego mamy takie duże koszty? Może czas się przebranżowić albo zrestrukturyzować?
 

 
Na te i inne pytania stara się odpowiadać analityka biznesowa, ale aby to zrobić niezbędne są rzeczywiste dane (informacje biznesowe). Niejednokrotnie są one rozproszone w wielu systemach FK, ERP, bazach danych, czy plikach tekstowych i podlegają ostatecznie żmudnej analizie w programie Excel raz na miesiąc, kwartał, czy rok.
 
Bardzo dużo czasu jest marnowane na kopiowanie formuł, budowę arkuszy od początku. Z uwagi na to ze arkusze są coraz większe trudno się je udostępnia poprzez pocztę elektroniczną. Dochodzi do tego również kwestia bezpieczeństwa i ochrony często krytycznych danych.
Czas na przygotowanie każdorazowo zestawień i wykresów bywa pracochłonny, a uzyskany wynik nie zawsze bywa czytelny dla odbiorcy (zestawienia tabelaryczne, statyczność raportów)
W serii moich artykułów chcę pokazać jak bez konieczności tworzenia skomplikowanych formuł i kodu w szybki sposób można przygotować ciekawe i dynamiczne raporty.
 

 
W mojej pracy wykorzystuję różne zestawy narzędzi analizy biznesowej. Aktualnie jest nim narzędzie firmy Microsoft Power BI. Oprócz Tableu czy Qlick Power BI wg. rankingów Forbes staje się jednym z najciekawszych rozwiązań tej klasy. To co przekonuje na początku, zwłaszcza osoby rozpoczynające przygodę z eksploracją i analizą danych, to przede wszystkim:

 • intuicyjne środowisko, gdzie każdy bez specjalisty z wiedzą IT jest w stanie w szybki sposób wyklinać prosty raport np. skopiować zestawy danych z plików arkuszy kalkulacyjnych, może podłączyć się do bazy danych i wyeliminować kopiowanie danych ręczne.
 • System ma wiele domyślnie wbudowanych łączników np. wbudowana analiza google analitics
   
 •  

 • możliwość szczegółowej analizy danych dotyczących przedsiębiorstwa, danej gałęzi biznesu, procesu w organizacji. Dobrze przygotowany raport pozwoli wykryć obszary, z których organizacja czerpie największe profity lub generują straty oraz zlokalizować anomalie, które są łatwe do przeoczenia przy klasycznych metodach analizy),
 • możliwość wizualizowania prognoz i zaawansowanych metod eksploracji danych (język R), jak i własnych wizualizacji (np. wykorzystanie jako podkład mapy budynku z naniesionymi danymi o ilości osób w nim przebywających).
 • Możliwość pracy na danych w trybie rzeczywistym lub w ramach synchronizacji czasowej,
 • udostępnianie raportów na różnych urządzeniach, w tym mobilnych osobom z wewnątrz oraz z zewnątrz organizacji.
 • cena (nie trzeba od początku inwestować dużych pieniędzy, żeby mieć na potrzeby średnich organizacji ciekawe raporty),
 • model wdrożenia zmian (z miesiąca na miesiąc wprowadzane są nowe funkcje na podstawie sugestii społeczności).
   
  Zależnie od: woluminu danych które podlegają analizie, rozmiarów organizacji i polityk bezpieczeństwa, każda organizacja może wybrać swój wariant wdrożenia tzn. zdecydować, gdzie będą umieszczone raporty:

  -usługa chmurowa,

  -środowisko lokalne za bramą FireWall,

  – lub środowisko mieszczanie.
   
  W przypadku wariantu chmurowego istnieje wybór typu subskrypcji z jakiego organizacja będzie korzystać. Obecnie dostępne są dwa rodzaje licencji PRO i Premium, a wybór rodzaju powinien opierać się na podstawie skali użycia usługi i wielkości danych jakie podlegają analizie/wizualizacji.
   
  Jeśli ze względów bezpieczeństwa dane organizacji nie mogą być wypychane do chmury i tam analizowane, do poprawnego działania raportów Power BI w środowisku lokalnym, wymagane jest wdrożenie Power BI Report serwera, który dostarczany jest wraz z subskrypcją Power BI Premium lub licencją SQL Server 2016 z wykupionym pakietem SA.
   
  Więcej informacji na temat narzędzia i sposobu licencjonowania można znaleźć na poniższych stronach:
   
  https://powerbi.microsoft.com

  https://powerbi.microsoft.com/en-us/pricing/

   

  Na koniec …

  Kolejny artykuł z serii BI wkrótce. Zademonstruję w nim jak w sprytny zaprezentować zajętość lokali w budynku z wykorzystaniem własnych podkładów z mapami pięter.
   
   
   
  Masz więcej pytań na temat narzędzia, bądź rozwiązań BI, skontaktuj się z nami.