OPERATIONS MANAGER – SERWERY I BAZY SQL

Jak dowiedzieć się, gdzie (na jakim serwerze SQL i ewentualnej instancji) znajdują się bazy danych SQL wykorzystywane przez Operations Manager?

 

W konsoli produktu tej informacji nie znajdziemy (co najwyżej namierzymy w końcu monitorowane bazy SQL i trafimy na te nas interesujące). Teoretycznie dokumentacja powdrożeniowa powinna taką informacje zawierać. W praktyce bywa jednak różnie.

 

Aby jednak sprawdzić, z jakich baz korzysta nasz Operations Manager wystarczy zajrzeć do rejestru na jednym z serwerów zarządzających (Management Server). Gdy trafimy na odpowiednie miejsce, widać już jakie są serwery, instancje oraz nazwy baz SQL. Miejscem, które należy obejrzeć w rejestrze jest klucz: HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Microsoft Operations Manager\3.0\Setup. Wewnątrz zobaczymy:

 

 

Używając polecenia REG QUERY można te informacje wyświetlić w trybie tekstowym:

 

 

Pozostaje jeszcze sprawa ewentualnej bazy danych, z której korzysta komponent do zbierania wpisów z logów Security czyli ACS. Usługa ACS nie zawsze jest włączona, więc w wielu przypadkach nie ma potrzeby, aby tej bazy szukać. Tu nie jest tak prosto. Najpierw trzeba sprawdzić konfigurację serwisu kolektora ADTServer:

 

 

Zmienna ODBCConnection wskazuje nazwę źródła ODBC, którą trzeba odszukać w innym zupełnie miejscu rejestru:

 

 

Teraz dopiero widać, że baza SQL nosi nazwę OperationsManagerAC, zaś umieszczona jest na tym samym serwerze, na którym pracuje kolektor ACS (zmienna Server ma wartość „.”).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *