Jak dowiedzieć się, gdzie (na jakim serwerze SQL i ewentualnej instancji) znajdują się bazy danych SQL wykorzystywane przez Operations Manager?

 

W konsoli produktu tej informacji nie znajdziemy (co najwyżej namierzymy w końcu monitorowane bazy SQL i trafimy na te nas interesujące). Teoretycznie dokumentacja powdrożeniowa powinna taką informacje zawierać. W praktyce bywa jednak różnie.

 

Aby jednak sprawdzić, z jakich baz korzysta nasz Operations Manager wystarczy zajrzeć do rejestru na jednym z serwerów zarządzających (Management Server). Gdy trafimy na odpowiednie miejsce, widać już jakie są serwery, instancje oraz nazwy baz SQL. Miejscem, które należy obejrzeć w rejestrze jest klucz: HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Microsoft Operations Manager\3.0\Setup. Wewnątrz zobaczymy:

 

 

Używając polecenia REG QUERY można te informacje wyświetlić w trybie tekstowym:

 

 

Pozostaje jeszcze sprawa ewentualnej bazy danych, z której korzysta komponent do zbierania wpisów z logów Security czyli ACS. Usługa ACS nie zawsze jest włączona, więc w wielu przypadkach nie ma potrzeby, aby tej bazy szukać. Tu nie jest tak prosto. Najpierw trzeba sprawdzić konfigurację serwisu kolektora ADTServer:

 

 

Zmienna ODBCConnection wskazuje nazwę źródła ODBC, którą trzeba odszukać w innym zupełnie miejscu rejestru:

 

 

Teraz dopiero widać, że baza SQL nosi nazwę OperationsManagerAC, zaś umieszczona jest na tym samym serwerze, na którym pracuje kolektor ACS (zmienna Server ma wartość „.”).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *