Jak z poziomu konsoli Configuration Manager-a określić, w jakich kolekcjach znajduje się komputer?

Kolekcje Configuration Manager-a stosowane są nie tylko do rozmieszczenia zasobów według pewnych kryteriów (np. stosowanie do położenia w jednostkach organizacyjnych usług katalogowych, czy wersji systemu operacyjnego), ale mogą służyć instalacji określonego oprogramowania.

 

Przy większej liczbie kolekcji trudnym pytaniem okazuje się określenie, do jakich kolekcji należy właściwie dany komputer. Odpowiedź na takie pytanie może być interesująca dla administratorów systemu zarządzania i w związku z tym zapytanie (Query) uruchamiane z poziomu konsoli Configuration Manager-a może być wygodną metodą określania przynależności komputera do kolekcji.

 

Budowa takiego zapytania powinna uwzględniać, że jako parametr trzeba będzie podać nazwę komputera (jest to wygodniejsze niż podawanie ResourceID)

 

Konieczne będzie utworzenie nowego zapytania:

 

Jako kryterium należy użyć wyrażenia WQL:

 

Oczywiście zapytanie musi mieć nadaną nazwę, która później pozwoli je zidentyfikować na liście zapytań. Po zatwierdzeniu zawartości i zapisaniu obiektu Query, można uruchomić zapytanie (Run Query). Pojawi się wówczas pytanie o nazwę komputera.

 

Po wprowadzeniu nazwy komputera, możemy uzyskać wynik zapytania:

 

Poza nazwami kolekcji wyprowadzane są tu także dodatkowe informacje, które można pominąć przy konstrukcji zapytania. Postać zapytania WQL:

 

SELECT SMS_Collection.Name, SMS_Collection.MemberCount, SMS_FullCollectionMembership.CollectionID, SMS_Collection.Comment

FROM SMS_FullCollectionMembership

JOIN SMS_R_System on SMS_FullCollectionMembership.ResourceID = SMS_R_System.ResourceID

JOIN SMS_Collection on SMS_Collection.CollectionID = SMS_FullCollectionMembership.CollectionID

WHERE SMS_R_System.Name = ##PRM:SMS_R_System.Name##

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *