Configuration Manager – Notification Server – składnik „zielony” a nie działa

er

Administrator Configuration Managera sprawdza zwykle w konsoli administracyjnej statusy komponentów. Gdy pokazywane są na zielono, można przypuszczać, że wszystko działa poprawnie. Czasem jednak jest inaczej. Status SMS_NOTIFICATION_SERVER jest w konsoli „zielony”

blog Piotr 1

W logu BGBServer.log powtarza się błąd:

blog Piotr 2

Brak kolejki jest błędem, jednak nie wpływa to na status serwisu. Sprawdzanie dostępności portu 10123 TCP nie wykazuje błędu. Dokładniejsze sprawdzenie wykazuje, że oprócz pojawiania się błędów w logu, nie działają: CMPivot, skrypty oraz akcje wywoływane u klienta, zatem zastosowania mechanizmu Notification.

Przyczynę ujawnia sprawdzenie po stronie serwera bazodanowego:

blog Piotr 3

Jak widać winowajcą jest ustawienie is_broker_enabled (powinno być 1). Oczywiście dokumentacja Configuration Manager-a wyraźnie stwierdza, że SQL Service Broker ma być włączony[1].

Warto zauważyć, że od wersji 2010 Configuration Managera można zorientować się, że mamy do czynienia z nieprawidłowością, badanie „Scenario health” pokaże w przypadku SQL Server service broker przeterminowanie:

blog Piotr 4

We wcześniejszych wersjach brakowało takiego badania, idącego dalej niż tylko sprawdzenie serwisu SMS_NOTIFICATION_SERVER.

 

 

[1]https://docs.microsoft.com/en-us/mem/configmgr/core/plan-design/configs/support-for-sql-server-versions#sql-server-service-broker-ssb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *